Metoda kasowa czy memoriałowa
Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w uproszczony sposób jest łatwiejsze i pozwala szybciej pomniejszyć przychody o poniesione koszty. Ale może powodować dysproporcje między zaliczkami a podatkiem na koniec roku.
Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą w zakresie handlu (sklep z komputerami). Słyszałem, że są dwa sposoby prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na czym one polegają i czym się różnią? – pyta czytelnik.
Czytelnik ma rację, że są dwa sposoby prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. A dokładniej są to nie tyle dwie metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ile dwie metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu. Jest to zatem tzw.:
- metoda kasowa (uproszczona) wynikająca z art. 22 ust. 4 ustawy o PIT,
- metoda memoriałowa wynikająca z art. 22 ust. 6 w zw. z ust. 5–5c ustawy o PIT.
Wybór metody należy do podatnika, z tym zastrzeżeniem, że wybraną metodę powinien stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2008 r., IBPB1/415-324/07/ZK).
Pozostałe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w szczególności zasady ewidencjonowania przychodów, prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzenia ewidencji wyposażenia, czy kart przychodów są takie same w obu metodach prowadzenia podatkowej księgi.
Prostsze rozwiązanie
Metoda kasowa (zwana też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta