Spółki pukają do klubu miliarderów
W Polsce rodzą się firmy, które ze start-upów mogą przekształcić się w firmy warte ponad miliard dolarów. Wiele z nich ma ambicje międzynarodowe.
Tomasz Danelczyk
Na warszawskiej giełdzie mamy około 30 spółek, których wycena przekracza 1 mld dolarów. Jednak żadnej z nich nie można nazwać tzw. jednorożcem, czyli zwykle technologicznym start-upem, którego wartość po pewnym czasie przekroczyła miliard dolarów. – Taki status przysługuje spółkom, które dopiero wchodzą na giełdę, nie mają historii dobrych wyników finansowych, a już są wyceniane na ponad 1 mld dolarów – tłumaczy Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI. – Jest za to grupa spółek, które szybko się rozwijają i mają szansę na osiągnięcie miliarda dolarów kapitalizacji – zaznacza. W tym gronie znajdują się Kruk, CD Projekt, LiveChat czy Medicalgorithmics.
Krucze aspiracje
Najbliższy sięgnięcia umownej bariery jest działający na rynku wierzytelności Kruk. – Jedną akcję Kruka zgodnie z czerwcową rekomendacją wyceniam na 215,4 zł, a to przekłada się na wycenę całej spółki na poziomie 4,1 mld zł. Osiągnięcie symbolicznego pułapu 1 mld dolarów, zgodnie z nasza optyką, jest więc perspektywą nieodległą – komentuje Maciej Bobrowski, analityk DM...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta