Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komoda dla prawnuka Kolekcjonerzy nadal kupują unikaty

18 sierpnia 2016 | Moje pieniądze | Janusz Miliszkiewicz
Tomasz Jeżowski projektuje meble  w duchu dawnych epok. Zbudowane są przy użyciu tych samych metod i materiałów jak przed wiekami.
źródło: Stolarstwo Jeżowski
Tomasz Jeżowski projektuje meble w duchu dawnych epok. Zbudowane są przy użyciu tych samych metod i materiałów jak przed wiekami.
W stoliku Jeżowski ukrył 36 szufladek. Blat jest bogato intarsjowany.
źródło: Desa Unicum
W stoliku Jeżowski ukrył 36 szufladek. Blat jest bogato intarsjowany.
Na 80 tys. zł wyceniono  w 2012 r. sekreterę z XVIII wieku.
źródło: Rempex
Na 80 tys. zł wyceniono w 2012 r. sekreterę z XVIII wieku.

Średniej klasy zabytkowe meble staniały o 40 proc.

Dlaczego nie ma popytu i podaży? Wyjaśnia Marek Lengiewicz z Rempeksu (rempex.com.pl), który na comiesięcznych aukcjach od 1989 r. oferuje zabytkowe meble.

– Zmieniła się moda. Kilkanaście lat temu wybrane typy zabytkowych mebli były na zapisy, np. szafy kątowe. Zamożni Polacy mieszkali w podmiejskich rezydencjach, były tam salony, trzeba je było stylowo urządzić. Dziś bogaci mieszkają w apartamentowcach w mieście. Gości przyjmują w restauracjach, niepotrzebne im salony. Apartamenty pełne są szkła, metalu, obowiązuje minimalizm. Architekci wnętrz, pisma wnętrzarskie pomijają zabytkowe meble. W społeczeństwie jest niska świadomość dawnej polskiej tradycji wyposażania wnętrz i tego, że na świecie dobre meble są poszukiwane i mają olbrzymie ceny. Nie ma popytu, w handlu są przeciętne meble. Po 2000 r. ceny średnio spadły 40 proc. Ale kiedy pojawią się unikaty nie ma kłopotu ze sprzedażą! – informuje Marek Lengiewicz.

Bodaj największym rodzynkiem na krajowym rynku antycznych mebli była sekretera, jaką w 2014 wystawił warszawski antykwariat MDM (www.artinfo.pl). Kolekcjonerzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10525

Wydanie: 10525

Spis treści
Zamów abonament