Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groźny biznes cwaniaków

18 sierpnia 2016 | Kultura | Marcin Kube
Brawura młodych handlarzy. Na zdjęciu od prawej: Miles Teller (Packouz) i Jonah Hill (Diveroli).
źródło: WARNER
Brawura młodych handlarzy. Na zdjęciu od prawej: Miles Teller (Packouz) i Jonah Hill (Diveroli).
Guy Lawson: Rekiny wojny, tłum. Jacek Konieczny, Znak, Kraków, 2016
źródło: materiały prasowe
Guy Lawson: Rekiny wojny, tłum. Jacek Konieczny, Znak, Kraków, 2016

Na ekrany wchodzą „Rekiny wojny". Film o 22-letnim handlarzu bronią, który skompromitował Pentagon. Ukazała się też książka opisująca kulisy tej historii.

Sprawę wyciągnął „The New York Times", gdy w marcu 2008 r. opublikował artykuł opisujący brawurową karierę młodocianych handlarzy bronią z Florydy. 22-letni szef firmy AEY Efraim Diveroli zakończył edukację w pierwszej klasie szkoły średniej.

Jego zastępcą był 25-letni David Packouz, licencjonowany masażysta. Pomagał im także student stosunków międzynarodowych Alex Podrizki. Dziennikarze „Timesa" zachodzili w głowę, jak to możliwe, że przetarg na broń i amunicję o wartości 300 milionów dolarów dla lojalistycznej armii afgańskiej trafił w ręce paru obwiesi z Miami?

Artykuł rozpętał burzę wokół systemu przetargów na dostawy broni dla armii amerykańskiej oraz jej bliskowschodnich sojuszników, a sprawa chłopaków z AEY trafiła przed wymiar sprawiedliwości. Oskarżono ich o złamanie licznych przepisów, w tym handlu bronią wyprodukowaną w Chinach, co było w USA objęte zakazem. Zarzucano im także oszustwa oraz korupcję.

Mózg całej operacji Diveroli trafił na cztery lata do więzienia. Dwóch pozostałych bohaterów skandalu Packouz i Podrizki, dostali wyroki w zawieszeniu. Bardziej jednak niż trzej 20-latkowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10525

Wydanie: 10525

Spis treści
Zamów abonament