Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi, konserwatywni niereligijni

18 sierpnia 2016 | Publicystyka, Opinie | Maciej Kalbarczyk

Współcześni młodzi Polacy wiedzą, że nasza historia jest mocno powiązana z katolicyzmem. Akceptują go, ale mają z nim styczność właściwie tylko podczas uroczystych mszy za swoich bohaterów – pisze dziennikarz i publicysta.

Badania CBOS i Europejskiego Sondażu Społecznego pokazują nowe tendencje w młodszej części społeczeństwa. Dwudziestoparolatki opowiadają się za zachowaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, sprzeciwiają się przyjmowaniu imigrantów i poprawności politycznej. Są patriotami, cenią rodzinę, liberalizm gospodarczy i realizm w polityce zagranicznej. Mogłoby się wydawać, że jednego brakuje w tym zestawie typowo konserwatywnych wartości: przywiązania do religii.

Według badań CBOS, jako niewierzący deklaruje się aż 22 proc. Polaków w wieku 18–24 lat, a ich liczba ciągle rośnie. Biorąc pod uwagę ogół społeczeństwa, ten odsetek wynosi tylko 10 proc.

– Młodzi ludzie stali się konserwatystami, ale nie przestali podlegać procesom sekularyzacji – ocenia ks. dr hab. Janusz Węgrzecki z Instytutu Politologii UKSW. Wyjaśnia on, że wcześniej tę grupę charakteryzował brak wiary w Boga, połączony z niechęcią do wartości konserwatywnych. – Obecnie młodzi stają się konserwatywni, ale pozostają niereligijni – zauważa. W swojej ocenie zwraca on też uwagę na wyborców lewicowych, którzy zaczęli zmieniać poglądy po klęsce Twojego Ruchu, w którym pokładali duże nadzieje. – Nastąpiło wtedy odwrócenie od systemu wartości reprezentowanego przez Janusza Palikota – zaznacza politolog.

Jego zdaniem przyczyną zmiany jest tęsknota za trwałą moralnością, którą można nazwać etyką odpowiedzialności w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10525

Wydanie: 10525

Spis treści
Zamów abonament