Pracownik odpowie w pełni za braki w powierzonym mieniu
procedura | Jeśli w towarze prawidłowo przekazanym osobie zatrudnionej na stanowisku sprzedawcy będzie manko, można ją obciążyć na surowych zasadach. Pracodawca łatwiej uzyska od niej odszkodowanie.
Etatowiec, któremu powierzono mienie, ponosi za nie pełną odpowiedzialność. Tak stanowi art. 124 kodeksu pracy. Warunkiem ustanowienia odpowiedzialności materialnej jest prawidłowe powierzenie mienia pracownikom, którzy mają być objęci takim obciążeniem. Muszą mieć świadomość, za jakie mienie i o jakiej wartości będą odpowiadać.
Z inwentaryzacją
Powierzenie następuje na mocy przeprowadzonego spisu w naturze (inwentaryzacji), którego należy dokonać z udziałem tych pracowników lub wskazanych przez nich osób. W zasadzie powierzenie powinno nastąpić na piśmie, choć kodeks pracy nie zawiera takiego zastrzeżenia. Zatem prawidłowe powierzenie mienia to takie, które pozwala ustalić stan zerowy, czyli punkt wyjścia do późniejszych rozliczeń. Spis początkowy i końcowy powinny umożliwić wyliczenie ewentualnego braku (niedoboru w mieniu). Inwentaryzację przeprowadza pracodawca wspólnie z pracownikiem. Spisuje się z niej protokół, który podpisują obie strony. Nie musi jej poprzedzać żaden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta