Bez programu dla ciężarnych
Zaledwie w kilkunastu szpitalach w kraju przyszłe mamy mogą skorzystać z koordynowanej opieki.
W sierpniu ruszył sztandarowy projekt Narodowego Funduszu Zdrowia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Założenie programu jest takie, aby kobieta w ciąży fizjologicznej, czyli bez powikłań, miała w jednym miejscu zapewniony pełen pakiet opieki – dostęp do konsultacji ginekologiczno-położniczych, położnej, niezbędnych badań, sali porodowej czy oddziału neonatologicznego. Całość opieki nad ciężarną ma koordynować szpital dysponujący oddziałem ginekologiczno-położniczym.
Idea wydaje się słuszna, ale do konkursu na świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, ogłoszonego przez NFZ, zgłosiło się niewiele placówek. W całym kraju w pilotażowym programie weźmie udział zaledwie 12 szpitali, które będą sprawować kompleksową opiekę nad chętnymi przyszłymi matkami. Według danych NFZ opieką zostało objętych na razie 2 tys. kobiet w całym kraju.
Oznacza to, że na razie nie w każdym województwie panie będą mogły zgłosić się do udziału w KOC. W regionie mazowieckim, w tym w Warszawie, żaden szpital nie podpisał z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta