Na granicy trudniej o korzystne rozliczenie VAT
nowe prawo | Agencje celne ponoszą solidarną odpowiedzialność z importerem za podatek od towarów, jeśli korzystają z uproszczonych procedur. paweł rochowicz
Od soboty 20 sierpnia obowiązują nowe przepisy ustawy – Prawo celne. Mają być uzupełnieniem nowego europejskiego kodeksu celnego, który obowiązuje od 1 maja. Podstawowy cel nowych przepisów to – jak argumentował rząd w procesie legislacyjnym – uszczelnienie systemu przed nadużyciami fiskalnymi.
Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. stopniową elektronizację procedur. Docelowo, w ciągu kilku lat, dokumenty papierowe mają całkiem zniknąć w załatwianiu spraw celnych.
Są też zmiany istotne dla posiadaczy Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT), czyli dokumentu potwierdzającego klasyfikację towarów dla potrzeb celnych. Ochrona wynikająca z WIT będzie trwała krócej – nie sześć, ale tylko trzy lata. WIT będą wiążące dla organu celnego i dla przedsiębiorcy. Oznacza to, że nie będzie można stosować kodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta