Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak księgować niedobory i nadwyżki

23 sierpnia 2016 | Wakacyjny Poradnik Przedsiębiorcy | Katarzyna Szaruga
Przykład. Przeprowadzono inwentaryzację materiałów w formie spisu z natury. W protokole inwentaryzacyjnym zostały stwierdzone następujące różnice inwentaryzacyjne:
źródło: Rzeczpospolita
Przykład. Przeprowadzono inwentaryzację materiałów w formie spisu z natury. W protokole inwentaryzacyjnym zostały stwierdzone następujące różnice inwentaryzacyjne:
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Sposób ujęcia w księgach różnic inwentaryzacyjnych zapasów jest uzależniony od przyczyny powstania niezgodności. Wpływa na to także rodzaj przyjętej w firmie ewidencji analitycznej rzeczowych aktywów obrotowych.

Po przeprowadzeniu spisu z natury składników zapasów oraz porównaniu stanu rzeczywistego wynikającego ze spisu z ewidencją księgową mogą wystąpić różnice inwentaryzacyjne. Mogą one przybrać formę niedoboru lub nadwyżki.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości (uor) jednostki są zobowiązane do rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Oznacza to, że nawet jeżeli inwentaryzacja została przeprowadzona po dniu bilansowym 31 grudnia 20xx r., ale do 15 stycznia 20xx+1 r. (na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 1 uor), to różnice inwentaryzacyjne należy ująć w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 20xx.

Ustawa o rachunkowości nie określa technik rozliczania różnic inwentaryzacyjnych, które wynikają z praktyki wypracowanej w tym zakresie. Ewidencja różnic inwentaryzacyjnych jest zazwyczaj uzależniona od wyjaśnienia przyczyny ich powstania.

Jednym ze sposobów rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych jest kompensata nadwyżek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10529

Wydanie: 10529

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament