Nadliczbowa praca zawsze odpłatna
Wynagrodzenie za nadgodziny należy się pracownikowi w miesiącu ich wystąpienia. Szef, który zwleka z taką wypłatą do końca okresu rozliczeniowego dłuższego niż miesiąc, łamie prawo.
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata zarówno wynagrodzenia wynikającego z zaszeregowania pracownika, dodatkowych świadczeń pieniężnych wynikających z wewnętrznych regulaminów lub innych aktów, jak i z innych przepisów prawa pracy. Jednym z takich świadczeń jest wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, godzinach poza normalnymi godzinami wynikającymi z rozkładu czasu pracy.
Przede wszystkim czas wolny
Pracownik powinien wykonywać obowiązki służbowe w wymiarze godzin wynikającym z wymiaru etatu określonego w umowie. Praca realizowana ponad normę oraz wydłużony dobowy czas pracy obowiązujący zatrudnionego stanowi pracę w nadgodzinach, a ta nie powinna być planowana.
W zamian za przepracowany czas w nadgodzinach szef przede wszystkim powinien udzielić podwładnemu czasu wolnego w proporcji 1:1, jeżeli odbiór następuje na wniosek pracownika lub 1:1,5 za nadgodzinę, jeżeli to pracodawca inicjuje udzielenie czasu wolnego.
Chociaż przepisy jasno nie precyzują, w jakim terminie ma nastąpić odbiór nadgodzin, to przy udzielaniu czasu wolnego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta