Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobić matkę

10 września 2016 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Co nas czeka, jeśli w medycynie i myśleniu o niej zwycięży całkowicie utylitaryzm? Odpowiedź nie jest dobra. Lekarze będą musieli nie tylko decydować, kogo ratować, a kogo już nie (co i tak, z przyczyn finansowych, niekiedy muszą robić), ale też rozstrzygać kogo mają zabić, by uratować kogoś innego.

Niemożliwe? Przesadzone? Otóż choćby tekst dr Zoe Fritz z Warwick University opublikowany w prestiżowym „Journal of Medical Ethics" pokazuje, że nie tylko możliwe, ale całkowicie realnie rozważane i coraz bardziej prawdopodobne. A wszystko dlatego, że w miejsce etyki zasad i cnót wprowadzono etykę zysków i strat. Jeśli zaś podleje się go jeszcze sosem rodzinnych niełatwych emocji, to uzasadnienie zabicia jednego pacjenta, by ratować innego, staje się prostsze.

I dokładnie tymi metodami w swoim oczywiście niezmiernie naukowym tekście posługuje się doktor Fritz. Zaczyna od wyssanego z bioetycznego palca przykładu, w którym matka rzuca się na ratunek ukochanemu synowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10545

Wydanie: 10545

Zamów abonament