Pieniądze na wykonanie zastępcze
Wierzyciel, który w postępowaniu sądowym otrzymał upoważnienie do wykonania czynności na koszt dłużnika, może żądać przyznania mu przez sąd sumy potrzebnej do wykonania tej czynności.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 lutego 2016 r., III CZP 106/15.
Sąd okręgowy wydał wyrok, którym: w punkcie I zobowiązał pozwanego do zamieszczenia w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku ogłoszenia wskazanej treści o przeproszeniu powoda na określonej stronie internetowej w przewidziany wyrokiem sposób, w punkcie II nakazał pozwanemu usunięcie z określonej strony internetowej wskazanych w wyroku wpisów, a w punkcie III upoważnił powoda do opublikowania ogłoszenia o treści wskazanej w punkcie I na koszt pozwanego w określonym serwisie internetowym, w przypadku nie wykonania przez pozwanego obowiązku wymienionego w punkcie I.
Na wniosek powoda sąd okręgowy postanowieniem nadał wyrokowi klauzulę wykonalności w zakresie punktów I i II.
Ponieważ pozwany nie wykonał we właściwy sposób wyroku w zakresie punktu I, powód wniósł o nadanie klauzuli wykonalności punktowi III oraz o przyznanie mu kwoty 295 200 zł potrzebnej do opublikowania przeprosin na koszt pozwanego.
Sąd okręgowy postanowieniem nadał klauzulę wykonalności punktowi III wyroku oraz przyznał powodowi od pozwanego żądaną kwotę, powołując się na art. 1049 § 1 zd. drugie Kodeksu postępowania cywilnego oraz na uchwałę Sądu Najwyższego z 10 maja 1989 r. III CZP 36/89....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta