Wyśpiewane życie
Bruno Coquatrix, impresario i właściciel paryskiej Olympii, powiedział kiedyś o Edith Piaf: „Całe jej życie to zemsta za upiorną młodość". Pozostaje jednak tajemnicą, jak naprawdę wyglądało jej życie.
Edith Giovanna Gassion przyszła na świat 19 grudnia 1915 r., a według niektórych do końca niepotwierdzonych informacji miejscem jej narodzin był chodnik przy paryskiej ulicy Rue de Belleville 17 w Quartier de Belleville, dzielnicy zamieszkanej głównie przez imigrantów. Rodzice nadali jej imię Edith w hołdzie dla Edith Cavell, brytyjskiej pielęgniarki rozstrzelanej przez Niemców za pomaganie przebywającym w niewoli brytyjskim żołnierzom. Ojcem Edith był akrobata cyrkowy Louis Alphonse Gassion, a matką śpiewaczka Annetta Maillard, która wkrótce po urodzeniu córki oddała ją pod opiekę własnej matki Emmy Said Ben Mohammed. Nazwisko panieńskie babci przyszłej piosenkarki wskazywało na jej marokańskie pochodzenie. Natomiast rodzina ojca wywodziła się z Normandii, a zapisy tyczące tego rodu sięgają początku XVIII w. Edith miała jeszcze brata Herberta urodzonego w 1918 r. Kiedy ojciec Edith wyruszył na front I wojny światowej, oddał córkę pod opiekę swojej matki, właścicielki domu publicznego w Normandii. Było to zaiste niezwykłe „przedszkole". Dziewczynka dorastała w otoczeniu „ciotek" prostytutek i babci zarządzającej burdelem. W wieku trzech lat niespodziewanie straciła całkowicie wzrok i była niewidoma do siódmego roku życia. W intencji jej wyzdrowienia podopieczne babci zorganizowały pielgrzymkę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta