Nie każdy palacz centralnego ogrzewania dostanie wcześniejszą emeryturę
Nie nazwa stanowiska, ale rodzaj powierzonej podwładnemu pracy i rzeczywiście wykonywane zadania przesądzają o tym, czy będzie miał prawo szybciej przejść na świadczenie z ZUS.
Wykazanie przez pracownika odpowiedniego okresu pracy w warunkach szczególnych nadal umożliwia wcześniejsze nabycie prawa do emerytury. Wielu pracowników wciąż stara się o emeryturę wynikającą z pracy w warunkach szczególnych na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna).
Krąg uprawnionych
Według jej art. 184 ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu przewidzianego obniżonego wieku, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 1 stycznia 1999 r.) osiągnęli okres:
- zatrudnienia w szczególnych warunkach lub charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn oraz
- składkowy i nieskładkowy z art. 27 ustawy emerytalnej.
Przy czym emerytura ta przysługuje pod warunkiem, że nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
Istotne jest też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta