Nie każdy podpis czyni lojalkę ważną
Zakaz konkurencji może zawrzeć po stronie firmy osoba do tego upoważniona. Sprawdzi się tu ogólne pełnomocnictwo do czynności z zakresu prawa pracy. Szef może uratować sytuację, gdy jego przedstawiciel przekroczy zakres umocowania.
Zakaz konkurencji uregulowany jest w kodeksie pracy, który wskazuje przesłanki jego stosowania zarówno w czasie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu. Przepisy określają również formę ustanowienia zakazu oraz prawa i obowiązki stron, które zdecydują się na jego wprowadzenie. Zgodnie z art. 101 [1] § 1 k.p. w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, jak również świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Taki zakaz można zaproponować każdemu pracownikowi. Innym rodzajem jest zakaz konkurencji obowiązujący po ustaniu zatrudnienia, zwany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta