Dyscyplinarkę wręczy też podwładny
Pracodawca ma rok od rozwiązania umowy o pracę przez etatowca na dochodzenie od niego odszkodowania za nagłe odejście. Nic jednak nie wskóra, gdy nie płacił mu wynagrodzenia.
W trybie natychmiastowym umowę może rozwiązać także pracownik. Dotyczy to zatrudnionych zarówno na umowy na czas określony, w tym na okres próbny, jak i zawarte bezterminowo. Taka nagła reakcja podwładnego jest jednak możliwa tylko w dwóch sytuacjach. Określa je art. 55 kodeksu pracy:
- jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,
- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
W trosce o zdrowie
Kodeks pracy chroni zatrudnionych, aby nie pracowali w warunkach szkodliwych. Jeżeli lekarz wyda zaświadczenie, że praca szkodzi zdrowiu etatowca, w trybie rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.), pracodawca musi mu zagwarantować inną odpowiednią pracę ze względu na jego stan oraz kwalifikacje zawodowe. W orzeczeniu lekarz określa termin koniecznego przeniesienia pracownika i jest on wiążący dla szefa. Po bezskutecznym jego upływie i braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta