Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

14 grudnia 1993 | Kraj | MD

Informacje

NR 291 (3635) 14 grudnia 1993

KULTURA

Polityczna kariera Jana Olszewskiego

Z bronią u nogi

Zapytany wczoraj, czy będzie w najbliższych wyborach kandydatem prawicy na prezydenta, Jan Olszewski odpowiedział krótko: "Nie! ". Jeszcze niedawny niemal pewny kandydat prawicy na prezydenta udzielił tak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie po raz pierwszy, a przyczyną takiej stanowczości była prawdopodobnie seria porażek, które mogą oznaczać koniec kariery politycznej mecenasa: klęska w wyborach parlamentarnych, a wreszcie porażka w wyborach na przewodniczącego partii, którą Olszewski kiedyś sam stworzył. Przyczyny przegranej może wyjaśniać opinia Romualda Szeremietiewa: -- Jan Olszewski jest tak rozważny w podejmowaniu decyzji, że często do podjęcia decyzji w ogóle nie dochodzi -- uważa następca byłego premiera na stanowisku przewodniczącego RdR.

Droga mecenasa Jana Olszewskiego do wielkiej polityki była długa i jakby nieco przypadkowa. Po raz pierwszy zetknął się bezpośrednio z działalnością publiczną już w latach pięćdziesiątych, gdy brał udział w spotkaniach Klubu Krzywego Koła. Także jego praca zawodowa -- jako obrońcy -- była związana z polityką. Olszewski bronił oskarżonych

w procesach politycznych

pomarcu 1968 roku i po wydarzeniach radomskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 140

Spis treści
Zamów abonament