Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Producent baterii na sprzedaż

14 grudnia 1993 | Ekonomia | PG

Poznańska Centra

Producent baterii na sprzedaż

25 listopada w prasie ukazały się anonsy z zaproszeniem do negocjacji dla inwestorów chcących uczestniczyć w przekształceniach przedsiębiorstwa Centra SA w Poznaniu.

80 lat tradycji

Centra znana jest od początku wieku. W 1910 r. Andrzej Kaczmarek założył w Berlinie fabrykę baterii o tej nazwie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. przeniósł ją do Poznania. Potem, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, nastąpiło połączenie z wytwórnią akumulatorów Alco.

W PRL, po nacjonalizacji Centra podpadała pod kolejne koncepcje gospodarcze, które doprowadziły do powstania wielozakładowych, ogólnopolskich Zjednoczonych Zakładów Eektrochemicznych Ema-Centra z centralą w Poznaniu. W 1982 r. doszło do rozpadu giganta.

Obecnie Centra to 5 zakładów w Poznaniu i filia w Czarnkowie (woj. pilskie) . Zatrudnienie znajduje tu blisko 2 tys. osób zainteresowanych aby ich firma bez kłopotów przeszła przez proces prywatyzacyjny.

Przed blisko dwunastoma miesiącami rada pracownicza w imieniu załogi opowiedziała się za przekształceniami drogą kapitałową. 1 lipca tego roku Zjednoczone Zakłady Elektrochemiczne Ema-Centra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 140

Spis treści
Zamów abonament