Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początki systemu

14 grudnia 1993 | Prawo | JW

Książka, VAT-owany papier i szara strefa

Początki systemu

Lady i witryny księgarskie prezentują się dziś efektowniej, niż parę lat temu. Dostojne albumy, błyszczące, lakierowane okładki kuszą złoconymi tytułami. Nie ma kolejek przed księgarniami. Czy problem książki, jej dostępności został rozwiązany? Nie.

Prolongata zarządzenia ministra finansów utrzymującego stawkę "O" (zerową) VAT dla książek i czasopism w roku przyszłym ucieszyła wydawców. Drukarzy zmartwiła. Interesy tych grup, przed laty wspólne, rozbiegły się. Dlaczego?

Pod koniec 1991 r. podniesiono cła na importowane książki, druki i surowce niezbędne do ich produkcji. Protesty środowisk twórczych i naukowych, bibliotekarzy, wydawców i prasy wymusiły na ówczesnym rządzie cofnięcie podwyżki. Zniesiono cło na książki, ale nadal obciążone są nim materiały poligraficzne: papiery lepszych gatunków, farby, filmy, kleje nie produkowane w Polsce, które drukarnie muszą importować. Opłaty celne na półprodukt podnoszą co najmniej o 15 procent koszty produkcji książki drukowanej w rodzimych drukarniach, inne podatki mogą go powiększyć nawet do 23 proc. Jeśli obcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 140

Spis treści
Zamów abonament