Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

14 grudnia 1993 | Ekonomia | AF

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

Dla wzmocnienia swojej pozycji jako największego akcjonariusza mniejszościowego Padrone tworzy tę najbardziej włoską ze struktur władzy -- przymierze. Przymierze to zostaje zarejestrowane jako "syndykat kontroli udziałowców". W taki sposób Padrone zbiera drobniejszych udziałowców, często mających zaledwie po dwa lub trzy procent udziałów. Łącznie albo osiągają większość 51 proc. zapewniającą im kontrolę, albo tworzą blok dysponujący mniej niż 51 proc. głosów, ale i tak przeprowadzają swoją wolę, bo pozostali akcjonariusze są zbyt rozproszeni, by się zorganizować w przeciwstawną siłę. A rozkazuje Padrone, stojący na czele syndykatu.

Jak dotąd, wszystko jest w porządku. Jednakże w latach pięćdziesiątych Enrico Cuccia zaprojektował szczególnie niezwykły syndykat udziałowców samego Mediobanca. Było to śmiałe posunięcie, tajny pakt, który ogromnie zwiększył władzę jego samego i jego przyjaciół takich, jak rodziny Agnellich i Pirellich. Mówiąc najprościej, pakt Cuccii skutecznie pozbawił większościowej władzy większościowego właściciela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 140

Spis treści
Zamów abonament