Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
"Fundamentem konstrukcji demokratycznego państwa prawa jest zasada niezawisłości sędziowskiej"
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny ma szczególne znaczenie. Dlatego TK uznał za konieczne wypowiedzenie się w paru zagadnieniach ogólnych, związanych z pojmowaniem państwa prawa, podziału władz, niezawisłości sędziowskiej i poczucia sprawiedliwości. Wszystkie te problemy były bowiem przez TK rozważane przy formułowaniu sentencji orzeczenia.
Władza rozdzielona
Art. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż nasze państwo jest demokratycznym państwem prawnym. Realizacja tego postanowienia jest prawem. Norma konstytucyjna, jak każda norma prawa, mówi nie o tym, jak jest, ale o tym, jak być powinno. Na straży realizacji wprowadzonego w grudniu 1989 r. postanowienia stoi właśnie TK.
Z art. 1 konstytucji doktryna wyprowadza jednoznacznie zasadę podziału władz. Art. 1 małej konstytucji zasadę tę ustanawia expressis verbis stanowiąc, iż "organami Państwa w zakresie władzy ustawodawczej są -- Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie władzy wykonawczej -- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, w zakresie władzy sądowniczej -- niezawisłe sądy". Z zasady podziału władz wynika, iż władze: ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta