Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

14 grudnia 1993 | Prawo | DP

"Fundamentem konstrukcji demokratycznego państwa prawa jest zasada niezawisłości sędziowskiej"

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny ma szczególne znaczenie. Dlatego TK uznał za konieczne wypowiedzenie się w paru zagadnieniach ogólnych, związanych z pojmowaniem państwa prawa, podziału władz, niezawisłości sędziowskiej i poczucia sprawiedliwości. Wszystkie te problemy były bowiem przez TK rozważane przy formułowaniu sentencji orzeczenia.

Władza rozdzielona

Art. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż nasze państwo jest demokratycznym państwem prawnym. Realizacja tego postanowienia jest prawem. Norma konstytucyjna, jak każda norma prawa, mówi nie o tym, jak jest, ale o tym, jak być powinno. Na straży realizacji wprowadzonego w grudniu 1989 r. postanowienia stoi właśnie TK.

Z art. 1 konstytucji doktryna wyprowadza jednoznacznie zasadę podziału władz. Art. 1 małej konstytucji zasadę tę ustanawia expressis verbis stanowiąc, iż "organami Państwa w zakresie władzy ustawodawczej są -- Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie władzy wykonawczej -- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, w zakresie władzy sądowniczej -- niezawisłe sądy". Z zasady podziału władz wynika, iż władze: ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 140

Spis treści
Zamów abonament