Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

14 grudnia 1993 | Świat | DZ

Informacje

Miał być początek "nowego roku politycznego". Miało być święto zwycięstwa "Wyboru Rosji", partii Jegora Gajdara. Tymczasem kamerzyści "Wieczoru Wyborczego" w rosyjskiej telewizji "Ostankino" z upływem czasu coraz częściej pokazywali triumfującego i pewnego siebie Władimira Żyrinowskiego, a coraz rzadziej siedzących z kwaśnymi minami wicepremierów Czubajsa i Szumiejkę.

Coraz rzadziej również prowadzący program dziennikarze podawali napływające z poszczególnych okręgów dane. Nieoczekiwanie okazało się, że zwycięzcą rosyjskich wyborów jest Partia Liberalno-Demokratyczna Żyrinowskiego.

Wbrew brzmiącej europejsko nazwie program tej partii jest skrajnie nacjonalistyczny. Polaków winno zainteresować, że lider tej partii wystąpił z żądaniem włączenia do rosyjskiego programu prywatyzacji zakładów położonych w Polsce (jako części państwa rosyjskiego) .

Oczywiście byłbym spokojny, że FSO nie stanie się filią zakładów ZIŁ, ale sukces Żyrinowskiego, a także innych antyreformatorskich partii w Rosji jest dla Polski wydarzeniem co najmniej niebezpiecznym. Jednoczesne przyjęcie projektu konstytucji oraz zwycięstwo partii przeciwnych Jelcynowi powoduje powrót systemu dwuwładzy w Rosji. Ale dwuwładzy jednocześnie dogodniejszej i mniej wygodnej dla Jelcyna.

Dogodniejszej, bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 140

Spis treści
Zamów abonament