Prawda i jej wrogowie
Spór katolicyzmu z liberalizmem jest anachroniczny, bo i społeczeństwo liberalne należy do przeszłości. Kościół stracił ważnego dla siebie polemistę i musi się zmagać z siłami, które dążą do wyeliminowania wszelkich debat ideowych z przestrzeni publicznej.
"Papieską ekonomię. Kościół – rynek – demokracja" ojca Macieja Zięby można czytać jak podręcznik katolickiej nauki społecznej. Jednocześnie stanowi ona intelektualnie samodzielne dzieło, prowokujące do stawiania pytań i dyskusji.
Książka jest przeglądem myśli papieskiej – począwszy od encykliki „Rerum novarum" Leona XIII, a skończywszy na „Laudato si'" Franciszka – i ich wpływu na sferę publiczną. Autor, dominikanin, specjalizuje się w tej tematyce już długo – wystarczy wspomnieć jego głośną publikację „Papieże i kapitalizm" z roku 1998 czy też prace kierowanego przez niego, założonego w 1995 Instytutu Tertio Millennio w Krakowie.
Najnowsza pozycja ojca Zięby jest owocem wieloletniej działalności autora. Warto wspomnieć, że część wątków znajdujących się w tej książce pojawiła się w wydanej w Stanach Zjednoczonych jego publikacji pod tytułem „Papal Economics". Ojciec Zięba kilkakrotnie gościł też z tą tematyką na łamach prestiżowego nowojorskiego miesięcznika „First Things".
Walorem najnowszej książki jest bogactwo intelektualnych odniesień. Autor prowadzi dialog m.in. z teologami Ursem von Balthasarem, Walterem Kasperem, Romano Guardinim, filozofami Leszkiem Kołakowskim, Paulem Ricoeurem, Janem Patočką, politologami Ralfem Dahrendorfem i Francisem Fukuyamą, pisarzem Gilbertem Keithem Chestertonem, prawnikiem Josephem Weilerem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta