Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda i jej wrogowie

05 listopada 2016 | Plus Minus | Cezary Kościelniak
Maciej Zięba OP,  „Papieska ekonomia.  Kościół – rynek – demokracja”,  Kraków, Znak 2016
źródło: materiały prasowe
Maciej Zięba OP, „Papieska ekonomia. Kościół – rynek – demokracja”, Kraków, Znak 2016

Spór katolicyzmu z liberalizmem jest anachroniczny, bo i społeczeństwo liberalne należy do przeszłości. Kościół stracił ważnego dla siebie polemistę i musi się zmagać z siłami, które dążą do wyeliminowania wszelkich debat ideowych z przestrzeni publicznej.

"Papieską ekonomię. Kościół – rynek – demokracja" ojca Macieja Zięby można czytać jak podręcznik katolickiej nauki społecznej. Jednocześnie stanowi ona intelektualnie samodzielne dzieło, prowokujące do stawiania pytań i dyskusji.

Książka jest przeglądem myśli papieskiej – począwszy od encykliki „Rerum novarum" Leona XIII, a skończywszy na „Laudato si'" Franciszka – i ich wpływu na sferę publiczną. Autor, dominikanin, specjalizuje się w tej tematyce już długo – wystarczy wspomnieć jego głośną publikację „Papieże i kapitalizm" z roku 1998 czy też prace kierowanego przez niego, założonego w 1995 Instytutu Tertio Millennio w Krakowie.

Najnowsza pozycja ojca Zięby jest owocem wieloletniej działalności autora. Warto wspomnieć, że część wątków znajdujących się w tej książce pojawiła się w wydanej w Stanach Zjednoczonych jego publikacji pod tytułem „Papal Economics". Ojciec Zięba kilkakrotnie gościł też z tą tematyką na łamach prestiżowego nowojorskiego miesięcznika „First Things".

Walorem najnowszej książki jest bogactwo intelektualnych odniesień. Autor prowadzi dialog m.in. z teologami Ursem von Balthasarem, Walterem Kasperem, Romano Guardinim, filozofami Leszkiem Kołakowskim, Paulem Ricoeurem, Janem Patočką, politologami Ralfem Dahrendorfem i Francisem Fukuyamą, pisarzem Gilbertem Keithem Chestertonem, prawnikiem Josephem Weilerem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10592

Wydanie: 10592

Zamów abonament