Świętowanie Półgębkiem
Czasem na 11 listopada organizowano konferencję naukową czy składanie kwiatów. Żadnych defilad - mówi prof. Andrzej paczkowski, historyk
Rz: Po roku 1944 komuniści znieśli przedwojenne święta państwowe – 3 Maja i 11 Listopada. Jaki był status tych dat w życiu publicznym PRL?
Pojawiły się nowe święta państwowe – 1 maja i 22 lipca. Przez większość dziejów PRL nie było żadnych niezależnych obchodów zniesionych świąt. Pojawiły się na widoczną skalę dopiero w połowie lat 70. wraz z kształtowaniem się opozycji demokratycznej i stanowiły wyraz sprzeciwu wobec systemu. Te niezależne obchody nie mogły się jednak odbywać w otwartej przestrzeni publicznej, więc odbywały się tam, gdzie w ówczesnych warunkach było to możliwe, czyli w kościołach. Zdarzało się jednak, że tłum wychodził ze świątyń na ulice, jak w roku 1979. Władze od pewnego momentu starały się uwzględnić dawne święta, ale nigdy nie nadały im charakteru państwowego.
Jakie były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta