Parady na stulecie
Lata i kres pierwszej wojny światowej przyniosły niepodległość kilkunastu państwom. W wiek później przymierzają się one do obchodów w bardzo różny sposób.
Nie wszystkim powiodło się w roku 1918, tak jak Finom, Polakom, Czechom i Słowakom, którzy wraz z obywatelami krajów nadbałtyckich i południowymi Słowianami uzyskali lub odzyskali w tym czasie niepodległość. Dążyły do niej również elity białoruskie i ukraińskie, marzyła o suwerenności część przynajmniej Czarnogórców i Rusinów Zakarpacia.
Irlandia rozpoczęła swoją drogę do współczesnej niepodległości jako pierwsza, powstaniem przeciw ościennemu imperium kolonialnemu, które wybuchło w Dublinie w Niedzielę Wielkanocną 1916 r. Co prawda pełną niezależność od Wielkiej Brytanii kraj uzyskał dopiero w roku 1921, ale obchody stulecia niepodległości Irlandczycy zaczęli jako pierwsi, w 1916 roku.
Teraz szykują się do nich Finowie, którzy proklamowali niezależność 6 grudnia 1917 r., a w w 2018 roku przyjdzie czas – wiadomo – na Litwę, Estonię, Polskę oraz sukcesorów Czechosłowacji. Mało kto będzie świętował powstanie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców na podzielonych Bałkanach. Węgrzy też lepiej niż proklamowanie republiki pamiętają rychłą utratę większości historycznych ziem. Reszta jednak szykuje kotyliony w barwach państwowych.
Jubileuszowy maraton
Dziś już można podsumować szeroko zakrojone rządowe obchody stulecia irlandzkiego powstania wielkanocnego. Kulminacyjne wydarzenia 27...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta