Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papierowa dywersja

19 listopada 2016 | Plus Minus | Grzegorz Sowula
Jerzy Kulczycki, „Atakować książką”, IPN, Warszawa 2016
źródło: materiały prasowe
Jerzy Kulczycki, „Atakować książką”, IPN, Warszawa 2016

Atakować książką" – jakże trafny tytuł dla tego tomu! Choć pozory mogą mylić – kto znał Jerzego Kulczyckiego, autora i bohatera tych wspomnień, mógłby myśleć raczej o „ataku" w postaci strumienia książek nieoczekiwanie zsuwających się z półek na zaskoczonego gościa ciasnawej księgarni Orbis przy Kenway Road w londyńskiej dzielnicy Earl's Court. Po lekturze wiemy już, że bynajmniej nie o takim uderzeniu pisze Kulczycki.

„Atakować książką" to autobiografia człowieka, który książkę uznał za stosowny oręż w walce z powojennym ustrojem Polski. Służył autorom: wyławiał ich z tłumu, dostrzegał potencjał ich dzieł, publikował je, wprowadzał na rynek, podsuwał czytelnikom na Zachodzie i, najrozmaitszymi sposobami, także w Polsce, gdzie głód niekrępowanej cenzurą literatury był ogromny.

Życiorys Kulczyckiego był typowy dla pierwszego pokolenia wojennych exulów w Anglii: urodzony w 1931, poprzez Kazachstan i Jangijul...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10603

Zamów abonament