W nowym roku bez regulaminów i funduszu socjalnego
Zwiększenie zatrudnienia do 20 pracowników nie będzie już zmuszać pracodawcy do ustalania regulaminów ani prowadzenia działalności socjalnej. Zmian wprowadzonych od stycznia jest więcej.
Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, mająca na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, zakłada kilka istotnych zmian w kodeksie pracy. Dotyczą one regulaminu pracy i wynagradzania, świadectw pracy, formy umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników oraz terminów dochodzenia roszczeń. Ustawa czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Wskazane zmiany mają obowiązywać już od 1 stycznia 2017 r.
1. Regulamin wynagradzania i pracy
Zmiany związane z regulaminem wynagradzania polegają na zwiększeniu limitu zatrudnienia, wraz z którym pracodawca ma obowiązek go ustalić. Do 31 grudnia 2016 r. zobowiązany był do tego pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Od 1 stycznia br. ten limit podnosi się do 50 pracowników. Zgodnie z dodanym przez ustawę nowelizującą §11 i § 12 do art. 772 k.p., pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników może określić warunki wynagradzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta