„Rzeczpospolita” radzi
Czy konflikt może uniemożliwić powrót do pracy
- Urzędnik sc został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków członka korpusu sc. Odwołał się od tego zwolnienia do sądu pracy i ten uznał, że zwolnienie było wadliwe, bo pracodawca nie dopełnił wszystkich wymagań formalnych. Mimo to nie przywrócił urzędnika do pracy, choć takie było jego żądanie. I przyznał mu tylko odszkodowanie. Powodem tej decyzji był ostry konflikt między tym urzędnikiem a jego przełożonym i grupą współpracowników. Czy taka sytuacja uzasadniała decyzję sądu?
Tak. Kwestia, kiedy przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe, co do zasady należy do oceny sądu pracy. Ocena ta nie może być oczywiście dowolna, a musi być poprzedzona szczegółowymi ustaleniami, co do niecelowości przywrócenia do pracy (wyrok SN z 29 listopada 2000 r., I PKN 122/00, OSNP Nr 13/2002, poz. 310). Przyjmuje się, że ocena tego roszczenia z punktu widzenia kryterium "możliwości" i "celowości" dalszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta