Jak zapewnić zapłatę w terminie
Płatności na czas od zagranicznych kontrahentów to nie zawsze codzienność. Eksporterzy zwykle muszą je ściśle monitorować i ponaglać klientów. Artur osiecki
– Zapewnienie płatności w terminach i ich monitorowanie to jeden z najważniejszych aspektów eksportu. U nas dbamy o to potrójnie – mówi Józef Dziedzic, wiceprezes i dyrektor handlowy w Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina", z których porcelana trafia m.in. do Niemiec, Włoch, Egiptu, Turcji i Skandynawii.
– Kontrolowaniem terminów zapłaty zajmują się pracownicy działu sprzedaży odpowiedzialni za poszczególne kraje, nasi agenci pracujący w systemie agencyjnym w Europie, którzy są niejako odpowiedzialni za wiarygodność klientów i ich terminowe wpłaty, oraz dział księgowości, który przygotowuje listy dłużników – wymienia Józef Dziedzic.
Jak tłumaczy, w przypadku takich krajów jak Egipt formą płatności jest zawsze przedpłata. Klienci z Turcji bez problemów godzą się na akceptację akredytyw, ale już w przypadku Niemiec i Włoch stosowany jest kredyt kupiecki.
Termin rzecz umowna
– Niemcy płacą dość terminowo. Taki tam panuje obyczaj, choć wiarygodność klientów niemieckich nie jest już tak wysoka, jak miało to miejsce przed 15 czy 20 laty. Dużo gorzej jest z terminowością płatności z Włoch. Niestety, zapłaty stamtąd są zwykle mocno przeterminowane –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta