Czy można zmienić decyzję przed jej doręczeniem
Datą wydania decyzji jest data jej wydania na piśmie lub data jej ogłoszenia ustnie, z tym że datą wydania decyzji pisemnej jest dzień jej podpisania, zawierającej wymagane prawem elementy.
Z art. 110 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) wynika zasada związania organu administracji wydaną przez siebie decyzją. W praktyce, w aspekcie proceduralnym oznacza to, że decyzja, która została doręczona (ogłoszona) stronie nie może być zmieniona ani uchylona przez organ, który ją wydał. Przepis art. 110 k.p.a. stanowi jednocześnie, że organ jest związany decyzją od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia stronie.
Przed doręczeniem
Co jednak w sytuacji, gdy decyzja została już formalnie wydana (podpisana przez organ) a jeszcze niedoręczona stronie? Czy w okresie między wydaniem a doręczeniem można dokonywać jej modyfikacji, czy też wydać zupełnie nową decyzję. Na przykład w sytuacji, gdy po wydaniu decyzji, a przed jej wysłaniem do organu wpływa nowy materiał dowodowy od strony postępowania. Część organów administracji uznaje w takim przypadku, że dopuszczalne i konieczne jest rozpatrzenie sprawy z uwzględnieniem nowych dowodów, czy też mając na uwadze zmodyfikowany wniosek strony postępowania. Zgodnie z tym poglądem, dopóki decyzja administracyjna nie została doręczona lub ogłoszona stronie, decyzja podjęta, choćby została sporządzona na piśmie i podpisana, może być zmieniana dowolną ilość razy. Byt decyzji na zewnątrz rozpoczyna się bowiem dopiero z chwilą jej doręczenia lub ogłoszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta