Ostra korekta
Tydzień na rynku akcji
Ostra korekta
ROBERT NEJMAN
Zakończenie mijającego tygodnia z pewnością zepsuło humory inwestorów, przywołując niemiłe wspomnienia sprzed trzech lat (od maja 1995 r. , WIG tylko raz spadł w porównywalnej skali, a indeks cenowy zanotował największy spadek od pamiętnego "dnia Oleksego") . Tym bardziej że oprócz zbieżności dat także zachowanie rynku poprzedzające pierwsze większe spadki jak i globalne ich przyczyny są podobne.
Od kilku już tygodni mieliśmy do czynienia z wyraźnym osłabieniem spółek "ciężkich", przy panującej jednocześnie hossie na rynkach spółek lekkich. Pomimo niekorzystnego obrazu WIG nastroje inwestorów były bardzo dobre na skutek osiąganych zysków. Powszechnie oczekiwano, że po zakończeniu korekty na walorach blue chips cały rynek ruszy do góry z nowym impetem, pokonując historyczny szczyt z 1994 r.
Tymczasem, bardzo nieprzyjemnie dał o sobie znać wpływ na giełdę warszawską światowych rynków finansowych, przede wszystkim amerykańskiego. Obawy o podwyższenie przez Fed (najbliższe posiedzenie 25. 03. 97) amerykańskich stóp procentowych spowodowało znaczący spadek nie tylko indeksu Dow Jones, ale także i innych znaczących rynków. Giełdy wschodzące zareagowały na ogół w sposób silniejszy, warszawska nie była tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta