Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczę się unikać słów, które piętnują

04 lutego 2017 | Plus Minus | Ewelina Pietryga
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
dr hab. Hubert Kaszyński, socjolog i pracownik socjalny
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
dr hab. Hubert Kaszyński, socjolog i pracownik socjalny

Zdolność współodczuwania z ludźmi w kryzysie psychicznym nie oznacza równoczesnego przyzwolenia na zachowania obraźliwe, aspołeczne. Czy oni sami oczekują traktowania bez taryfy ulgowej? Jestem przekonany, że tak.

Plus Minus: Prof. Piotr Nowak w wywołującym szalone kontrowersje tekście „Lekcje z wariatem" („Plus Minus" z 7-8 stycznia) opisał studenta z zespołem Aspergera, który bezkarnie zakłóca zajęcia, rżąc jak koń lub machając do niego...

Dr hab. Hubert Kaszyński, socjolog i pracownik socjalny: Sugeruje to, że osoby z zespołem Aspergera manifestują takie właśnie objawy. W ten zaś sposób zaś zaczyna się praktyka piętnowania. Problem ludzi chorujących psychicznie nie jest niczym nowym. Był i będzie częścią naszego życia. Biblia mówi: „ubogich zawsze mieć będziecie", a jedną z twarzy ubóstwa są przecież trudności natury psychicznej. My zaś na różne sposoby radziliśmy sobie w historii z ludźmi, którzy inaczej przeżywają świat.

W materiałach informacyjnych Uniwersytetu Rzeszowskiego dotyczących takich studentów czytam m.in. o ekspresji nieadekwatnych zachowań, częstych konfliktach, utrudnionych relacjach międzyludzkich, nagłym wychodzeniu w trakcie zajęć, gadatliwości i nieprzemyślanych wypowiedziach lub skracaniu dystansu społecznego w stosunku do wykładowcy. W odniesieniu do schizofreników wymienia się za to m.in. przekonania o posiadaniu nienaturalnej mocy. W badaniach prowadzonych wśród kadry naukowej tej uczelni w 2010 r. 34 proc. ankietowanych zgodziło się z twierdzeniem, że osoby psychicznie chore nie powinny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10667

Wydanie: 10667

Zamów abonament