Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza miłość genialnej Marii

04 lutego 2017 | Plus Minus | Teresa Kaczorowska
W Szczukach wyprzystojniała, była świeża i pełna wdzięku.
źródło: materiały prasowe
W Szczukach wyprzystojniała, była świeża i pełna wdzięku.
Kazimierz, też piękny, świetny tancerz i zręczny łyżwiarz.
źródło: materiały prasowe
Kazimierz, też piękny, świetny tancerz i zręczny łyżwiarz.
Dom Żórawskich opuściła latem 1889 r. Dławiące życie na prowincji podcinało jej skrzydła.
źródło: PAP
Dom Żórawskich opuściła latem 1889 r. Dławiące życie na prowincji podcinało jej skrzydła.

Gdyby młoda Skłodowska nie została odrzucona przez rodziców Kazimierza Żórawskiego ze Szczuk, w którym się gorąco zakochała, prawdopodobnie nie wyjechałaby z Polski do Paryża i pewnie nie dokonałaby swoich słynnych odkryć.

Majątek Szczuki – wówczas w powiecie ciechanowskim, w guberni Płock na Mazowszu – był pierwszym miejscem poza rodzinnym domem w Warszawie, gdzie zamieszkała genialna nastolatka. Mania (bo tak nazywano w domu najmłodszą Marię Salomeę Skłodowską) przybyła z Warszawy do Szczuk w mroźny i śnieżny Nowy Rok, 1 stycznia 1886 r. Miała wtedy dokładnie 18 lat i dwa miesiące. Była po maturze, którą uzyskała w wieku 16 lat, ze złotym medalem, w III Rządowym Gimnazjum w Warszawie. Była też po rocznych wakacjach 1883/1884 u rodziny na wsi (nazwie je potem najszczęśliwszym w swoim życiu „rokiem swobody") oraz po ledwie rozpoczętych studiach konspiracyjnych na unikalnym w świecie Uniwersytecie Latającym (nazywanym Babskim).

Miała też już za sobą pierwsze życiowe nieszczęścia, które mocno przeżyła jako dziecko – kiedy miała dziewięć lat, zmarła jej najstarsza siostra Zosia, a w wieku 11 lat straciła matkę, z zawodu nauczycielkę, Bronisławę z Boguskich Skłodowską. Jadąc do Szczuk, Mania miała już także pierwszy staż zawodowy – od dwóch lat pracowała jako korepetytorka w Warszawie.

Ruble dla Broni

Maria musiała pracować począwszy od 17. roku życia, choć od razu po maturze pragnęła podjąć studia. Podobne marzenia miała też jej starsza siostra Bronia, która marzyła o medycynie. Jednak Uniwersytet w Warszawie nie przyjmował wtedy kobiet, a na studia w paryskiej Sorbonie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10667

Wydanie: 10667

Zamów abonament