Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzućcie studia i zakładajcie firmy

04 lutego 2017 | Plus Minus | Michał Płociński
Dariusz Żuk, przedsiębiorca
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Dariusz Żuk, przedsiębiorca

Dzisiejszy model kapitalizmu się kończy. Upadną korporacje, gdzie rządzi kilku menedżerów, którzy nie mają pojęcia, co dzieje się w firmie. Wierzę w samozarządzające się organizacje podzielone na małe zespoły. W taki system, gdzie mamy zaufanie do ludzi, którzy robią to, co kochają. Tacy pracują, bo chcą, a nie bo muszą.

Plus Minus: Jak będzie wyglądał biznes przyszłości?

Dariusz Żuk, przedsiębiorca: Na pewno nie będzie korporacji, pozostaną jedynie pewne huby kompetencji, jak Coca-Cola, Nike, Burberry. Natomiast będą one otoczone setkami, tysiącami start-upów.

Huby kompetencji?

To będzie marka i stojący za nią kapitał, ale nie będzie to firma w modelu, jaki dziś znamy, a raczej pewna platforma do współpracy z innymi firmami. Dobrym przykładem jest Apple i ich sklep App Store. Ten model sprawdza się już dziś, choć Apple wypracował go trochę przez przypadek. W każdym razie zatrudnia mniej ludzi niż niektóre polskie firmy państwowe, choć działa w ogromnej, globalnej skali. Za to otacza się tysiącami start-upów. W App Store większość projektów przygotowują firmy, które pracują tylko dla nich.

I to właśnie znaczy start-up: mała firma, która wykonuje zlecenia dla korporacji?

Start-up to robienie tego, co nas w życiu kręci. Problem w tym, że system edukacji nie uczy nas, byśmy robili to, do czego naprawdę mamy talent i co sprawia nam frajdę. Młodzież już w szkole średniej powinna wiedzieć, co chce robić w życiu. Ale takich ludzi w Polsce jest pewnie z promil.

Rozmawiamy o firmach. Start-up to firma. Zwykła, mała firma, która nie ma własnego kapitału.

Tak,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10667

Wydanie: 10667

Zamów abonament