Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polemiki z profesorem

04 lutego 2017 | Plus Minus
źródło: Rzeczpospolita

Tekst prof. Piotra Nowaka „Lekcje z wariatem" wywołał lawinę reakcji. Zanim ponownie oddamy głos jego autorowi, co uczynimy za tydzień, zamieszczamy fragmenty polemicznych tekstów, oświadczeń i listów do redakcji. W większości są to głosy krytyczne, ale grupa studentów broni swojego wykładowcy.

Nawoływanie do segregacji i dyskryminacji

Profesor Nowak sięga po anegdotyczny opis trudnych zachowań studenta, a następnie określa go oraz wszystkie osoby z zaburzeniami i chorobami psychicznymi stygmatyzującymi określeniami w rodzaju „wariat", „upośledzony psychicznie", „niezrównoważony psychicznie". Jako specjaliści pracujący z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych lub osobami z niepełnosprawnością i prowadzący w tym obszarze badania naukowe uważamy, że sięganie po tego typu określenia zdradza głęboko uprzedzony stosunek autora do tych osób. Przyczynia się również do wzmacniania stygmatyzacji społecznej osób z tego rodzaju doświadczeniami, zjawiska utrudniającego im leczenie i terapię oraz codzienne funkcjonowanie.

Uważamy, że artykuł prof. Nowaka jest szkodliwy. Przyczynia się on do utrzymywania i wzmacniania stygmatyzacji społecznej.

„Zespół Aspergera", „upośledzenie umysłowe" czy „niepoczytalność" to określenia o ścisłych medycznych i prawnych definicjach. Autor używa ich w tekście w nieodpowiednich kontekstach lub bez zrozumienia, co one oznaczają. Jako naukowcy zajmujący się psychologią, medycyną oraz filozofią sądzimy, że tekst prof. Nowaka jest merytorycznie niepoprawny i szkodliwy ze względu na przeinaczenia i błędy, które się w nim znajdują....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10667

Wydanie: 10667

Zamów abonament