Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy jesteśmy wariatami

04 lutego 2017 | Plus Minus | Jan Maciejewski
Macie prawo do wszystkiego, co czyni was ludźmi – pokazał pacjentom szpitala psychiatrycznego McMurphy (w rolę którego w ekranizacji „Lotu nad kukułczym gniazdem” wcielił się Jack Nicholson).
źródło: EAST NEWS
Macie prawo do wszystkiego, co czyni was ludźmi – pokazał pacjentom szpitala psychiatrycznego McMurphy (w rolę którego w ekranizacji „Lotu nad kukułczym gniazdem” wcielił się Jack Nicholson).

Nie potrafimy zrozumieć szaleństwa świata, w którym żyjemy, bo nie zaakceptowaliśmy jeszcze szaleństwa, które tkwi w każdym z nas.

Komunistyczna Czechosłowacja i demokratyczne Stany Zjednoczone. Na pierwszy rzut oka dwa zupełnie różne światy. Jednak kiedy Miloš Forman wyemigrował po inwazji wojsk Układu Warszawskiego do „ojczyzny wolności", poznał tam książkę, która pokazała mu, że aby uciec od zniewolenia, nie wystarczy zmienić miejsce zamieszkania. Książką tą była powieść Kena Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem". Forman, jako uciekinier zza żelaznej kurtyny, był najodpowiedniejszym kandydatem do stworzenia ekranizacji prozy Keseya.

W Czechosłowacji doświadczył on mechanizmu totalitarnego zniewolenia. O zakłamaniu, nieufności i utracie naturalnych ludzkich odruchów, jakie powodował ten system, reżyser opowiedział w niepokojących tragikomediach, takich jak „Czarny Piotruś" czy „Pali się, moja panno". W filmie na podstawie powieści Keseya odnajdujemy zaskakująco wiele z klimatu tych nakręconych jeszcze w Czechosłowacji produkcji.

Kesey napisał swą powieść zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Przez kilka miesięcy był sanitariuszem w szpitalu psychiatrycznym. Praktycznie wszystkie postaci „Lotu nad kukułczym gniazdem" miały swoje autentyczne pierwowzory. Poza jednym. Randle Patrick McMurphy, w rolę którego w ekranizacji Formana wcielił się Jack Nicholson, był, według słów pisarza, zainspirowany „tragicznymi tęsknotami żywych ludzi, z którymi miałem do czynienia w szpitalu"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10667

Wydanie: 10667

Zamów abonament