Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmieniły się zasady tworzenia funduszu, ale nie jego ewidencja

15 marca 2017 | Ekspert księgowego | Hanna Staroń
źródło: Rzeczpospolita

Odpis na zfśs dotyczy całego roku, więc co do zasady rozlicza się go w czasie za pomocą czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Jednorazowe ujęcie jest możliwe, jeżeli jednostka uzna, że jego kwota nie jest istotna. Hanna Staroń

- W związku z dynamicznym rozwojem spółki, zatrudnienie na 1 stycznia 2017 roku wzrosło do 56 etatów. Zarząd zastanawia się czy po zmianie przepisów w zakresie tworzenia zfśs spółka musi dokonać odpisu na ten fundusz. Spółka nie tworzyła funduszu w latach poprzednich, ponieważ zatrudnienie z przeliczeniu na pełne etaty nie przekraczało 20 pracowników. W jaki sposób poprawnie ewidencjonować transakcje związane z jego funkcjonowaniem? – pyta czytelnik.

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 800 ze zm.) fundusz tworzą pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. To znaczna zmiana, wprowadzona przepisami ustawy z 16 grudnia 2016 r. (DzU poz. 2255), nowelizującej od 1 stycznia 2017 r. m.in. ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przed nowelizacją próg zatrudnienia obligujący do utworzenia funduszu był znacznie niższy i wynosił 20 osób.

Obecnie, gdy zatrudnienie wynosi co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, to fundusz tworzony jest obowiązkowo na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Natomiast gdy jednostka zatrudnia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, może ona tworzyć fundusz na zasadach ogólnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10700

Wydanie: 10700

Spis treści
Zamów abonament