Przygotować się na ekspansję
Grzegorz Należyty | Współpracujemy z firmami lokalnymi, także za granicą – mówi członek zarządu Siemensa w Polsce.
Rz: Polska staje się łakomym kąskiem dla dostawców technologii dla energetyki. Jak wyglądamy na tle regionu dla takich firm jak Siemens?
Grzegorz Należyty: Polska na pewno jest ciekawym rynkiem w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Widzimy tu najwięcej przetargów dotyczących realizacji mocy wytwórczych w Europie. Tak też będzie w bliskiej przyszłości. Co roku kontraktuje się w naszym kraju średnio jeden projekt. A w Europie ta średnia to jeden projekt na dwa lata. Z falą inwestycji mamy do czynienia także w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie. Ich skala, jeśli chodzi o wolumen zainstalowanej mocy, jest nieporównanie większa. O ile u nas chodzi o wymianę przestarzałej floty i transformację energetyki do wysokosprawnej i niskoemisyjnej, o tyle tam od podstaw budujemy infrastrukturę, dostarczając energię do regionów i ludzi dotąd pozbawionych dostępu do sieci.
Minister energii zapowiada, że będą kolejne przetargi na nowe bloki węglowe. Największym wygranym może być Polimex, który trafił pod skrzydła spółek energetycznych, a także Rafako mające z budowlaną spółką list o współpracy.
Nie widzę powodów, dla których zaangażowanie Polimeksu i Rafako, ale też wielu innych lokalnych firm nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta