Różne rewolucje artystów
Wystawa w Krakowie pokazuje, że awangarda liczy już co najmniej sto lat i bynajmniej się nie starzeje.
Ta ekspozycja jest jednym z głównych wydarzeń Roku Awangardy, ogłoszonego w stulecie tego ruchu w Polsce. Wystawa „Potęga awangardy" powstała we współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie i Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli. To zupełnie nowa odsłona ubiegłorocznej prezentacji w stolicy Belgii pod podobnym tytułem, teraz znacznie zmodyfikowana przez rozbudowanie listy polskich artystów.
W krakowskiej Kamienicy Szołayskich można obejrzeć ponad 80 prac wielu sław, m.in. Pieta Mondriana, Juana Grisa, Ferdynanda Legera, Alexandra Archipenki, Edvarda Muncha, Maxa Ernsta, a obok nich dokonania Witkacego, Leona Chwistka, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego czy Marii Jaremy. To zestawienie jest wielkim atutem, polska awangarda zyskuje w ten sposób europejską perspektywę.
Na ramionach gigantów
Na wystawie są obrazy, rzeźby, grafiki, a także wczesne eksperymentalne filmy. Zwiedzający nie otrzymują jednak, jak można by się było spodziewać, lekcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta