Fachowość, lojalność i etyka są poza wszelką dyskusją
W ciągu ostatniego roku Rada Pracodawców przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce poświęciła uwagę programom edukacyjnym, zwłaszcza związanym z certyfikacją zawodu księgowego – mówi Zbigniew Żurek w rozmowie z Małgorzatą Szczepańską.
Rz: Dobry księgowy to...
Zbigniew Żurek: Fachowość, lojalność, etyka, ale także – jak w każdym zawodzie – kreatywność. Choć mówiąc o kreatywności w księgowości, od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. należy zaznaczać wyraźnie: kreatywność w dobrym tego słowa znaczeniu. Inwencja twórcza, nazwana w czasie kryzysu „kreatywną rachunkowością", przysporzyła złej sławy rachunkowości i księgowym, choć tak naprawdę był to raczej kryzys etyczny. Ale księgowi byli pod ręką... Lepszym określeniem jest nadkreatywność.
Dobry księgowy doradza zarządowi czy przedsiębiorcy, korzystając z posiadanej wiedzy, doświadczenia, właściwie ocenia i potrafi przewidzieć pewne procesy gospodarcze oraz ich konsekwencje finansowe, ale działa – oczywiście – w granicach prawa.
A czy coś może być na jego pograniczu?
Nic – przynajmniej dla mnie. Nie ma czegoś takiego jak pogranicze prawa. Albo coś jest zgodne z przepisami, albo nie. Kontrowersje wzbudza np. optymalizacja podatkowa, choć – moim zdaniem – niesłusznie. Każdemu przecież zależy, aby płacić jak najniższe podatki, ale to nie oznacza, że wszyscy jesteśmy oszustami. Jeśli poruszamy się w granicach stworzonych przez państwo przepisów, jesteśmy w porządku. Zarządowi firmy zależy, aby była jak najbardziej rentowna. Uchylony już art. 585 k.s.h. dotyczył odpowiedzialności karnej osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta