Meldunek o aktywności zawodowej po godzinach pracy bywa konieczny
Co do zasady pracownik nie musi zgłaszać pracodawcy, że podjął dodatkowe zatrudnienie, jeśli nie zagraża to interesom macierzystej firmy. W uzasadnionych okolicznościach pracodawca może jednak wprowadzić taki wymóg, a jego złamanie to naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego.
Po godzinach pracy nie musimy być dyspozycyjni, nie jesteśmy podporządkowani, możemy robić co nam się podoba. To nasza czasowa strefa prywatności, o sposobie wykorzystania której decydujemy samodzielnie. Możemy w szczególności oddać się innej aktywności zawodowej – zatrudnić się u innego pracodawcy, prowadzić własną działalność gospodarczą i każdą inną. Gwarantuje to zasada wolności pracy, w myśl której każdy ma prawo do dowolnie wybranej pracy i nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu (art. 10 § 1 k.p.).
Bez pytania o zgodę
Przepis nakładający na pracownika obowiązek uzyskania zgody na podjęcie dodatkowego zatrudnienia zniknął z kodeksu już 28 lat temu. Jest to regulacja na tyle jasna, że wszelkie próby skutecznego ograniczenia tej zasady na ogół kończą się niepowodzeniem. Sądy bywają w tym względzie surowe dla pracodawców.
Przykładem może być teza wyroku Sądu Najwyższego z 2 kwietnia 2008 r. (II PK 268/08), w myśl której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta