Terminal LNG będzie większy
Gazoport w Świnoujściu będzie mógł przyjmować o połowę dostaw więcej niż obecnie. Trwają też prace nad projektem gazoportu w Zatoce Gdańskiej.
Tomasz Furman
Gaz-System, operator gazociągów przesyłowych, wydał rekomendację dla zależnej firmy Polskie LNG dotyczącą podjęcia działań zmierzających do zwiększenia przepustowości gazoportu w Świnoujściu. – Rozbudowa obejmuje m.in. powiększenie istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, co pozwoli na osiągnięcie mocy regazyfikacyjnych na poziomie do 7,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.
To oznacza, że poprzez terminal będzie można importować o 50 proc. więcej surowca niż dotychczas. Gazoport do komercyjnej eksploatacji oddano w czerwcu ubiegłego roku ze zdolnościami przeładunkowymi na poziomie 5 mld m sześc. błękitnego paliwa po regazyfikacji.
– Obecnie prowadzone są prace zmierzające do uruchomienia postępowania na wykonanie wstępnych prac projektowych oraz uzyskania pozwolenia na budowę, w tym m.in. działania zmierzające do uzyskania decyzji środowiskowej – informuje Pietrasieński.
Nowe funkcjonalności
Jednocześnie Gaz-System prowadzi analizy związane z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu o nowe funkcjonalności. Analizowane są m.in. takie opcje, jak stworzenie dodatkowego stanowiska statkowego, zwiększenie przeładunku LNG, w tym poprzez transport koleją, bunkrowanie statków oraz budowa dodatkowego, trzeciego zbiornika na LNG.
Przy określaniu nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta