Uchybiony termin da się przywrócić
Przepisy podatkowe wskazują określony czas, po upływie którego złożenie pisma jest bezskuteczne. Na szczęście istnieje możliwość uniknięcia przez podatnika negatywnych skutków niezawinionego opóźnienia.
Przywrócenie terminu dotyczy przepisów o charakterze procesowym. Są to terminy bezpośrednio związane z procedurami, czyli takie, które określają tryb w jakim można dochodzić swoich praw. Oprócz tego, w prawie podatkowym funkcjonują terminy związane z prawem materialnym, które określa nasze prawa i obowiązki. Tego rodzaju terminów nie można przywracać.
Przykład
Organ podatkowy określił zobowiązanie podatkowe panu Janowi Borowskiemu. Zrobił to po upływie terminu biegu przedawnienia. W decyzji zawarto pouczenie o prawie do złożenia odwołania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Termin biegu przedawnienia jest terminem o charakterze materialnym, ponieważ wskazuje okres, w którym organ podatkowy może podejmować czynności zmierzające do wyegzekwowania podatku. Termin ten nie dotyczy sposobu (procedury) w jaki organ prowadzi czynności.
Inne terminy o charakterze materialnym to np.: termin do złożenia deklaracji, czy termin zapłaty podatku.
Termin o charakterze procesowym został wskazany w pouczeniu o prawie do złożenia odwołania, które wiąże się bezpośrednio z procedurą odwoławczą.
Inne przykłady takich terminów to termin na złożenie zażalenia na postanowienia czy termin na uzupełnienie braków formalnych podania.
Niekorzystne konsekwencje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta