Przychód członka rady nadzorczej podlega oskładkowaniu
Jeśli członek rady nadzorczej pełni swoje obowiązki odpłatnie, spółka musi uiszczać za niego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę ich wymiaru stanowi przychód z tytułu zasiadania w radzie, w tym zwrot kosztów przejazdów.
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym określa ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963). W jej art. 6 ust. 1 pkt 22 przewidziano, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają (z zastrzeżeniem art. 8 i 9) osoby fizyczne, które na obszarze Polski są członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Zatem osoby pełniące funkcje członków rad nadzorczych np. w spółkach akcyjnych, spółkach z o.o., przedsiębiorstwach państwowych lub spółdzielniach podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, jeśli pobierają z tego tytułu wynagrodzenie.
Ważne wynagrodzenie, a nie zamieszkanie
Obowiązek ten dotyczy członków rad nadzorczych podmiotów, w których taki organ występuje. Nie ma przy tym znaczenia, czy członkowie rady mają miejsce zamieszkania na terenie Polski, czy też w innym kraju. Ważne jest natomiast to, czy są w naszym kraju członkami rady nadzorczej.
Zbieg bez znaczenia
Członkowie tych rad spełniający warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów podlegają ubezpieczeniom również z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej (art. 9 ust. 9 ustawy systemowej). Nie ma więc znaczenia, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta