Treść ze szczegółami dotyczącymi przebiegu zatrudnienia
Wystawiając świadectwo pracy pracodawca nie powinien zostawiać pustych miejsc. Jednocześnie nie należy też wpisywać danych, które nie mają związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.
Pracownik został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące w grudniu 2016 r. Zgodnie z przepisami tymczasowe aresztowanie pracownika jest zdarzeniem, które powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy z tego powodu, jeśli pracodawca nie rozwiązał wcześniej umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego w 2017 r. Jak taką informację umieścić w treści świadectwa pracy?
W tym przypadku pracodawca może mieć wątpliwość, jak wykazać fakt nienabycia prawa do urlopu pracownika, którego stosunek pracy wygasł w związku z tymczasowym aresztowaniem. Zasadą jest, że w ust. 5 pkt 1 świadectwa umieszcza się informację o wyłącznej liczbie dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Wynika to z treści „sposobu wypełniania świadectwa pracy". Problem w tym, że pouczenie nie wskazuje sposobu postępowania w przypadku, gdy pracownik nie nabył prawa do urlopu – jak w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta