Raportowanie JPK tylko dla faktur z polskim numerem NIP
Podatnicy przygotowujący się do raportowania struktury JPK_FA nie muszą wdrażać rozwiązań umożliwiających przekazywanie faktur sprzedażowych wystawianych przez nich z numerami VAT innych krajów.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami ordynacji podatkowej, podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych objęci są obowiązkiem przekazywania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze opublikowanego przez Ministerstwo Finansów, Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
Podatnicy zobowiązani są do przekazywania JPK dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) za okresy miesięczne począwszy od:
- 1 lipca 2016 r. – duże przedsiębiorstwa,
- 1 stycznia 2017 r. – małe i średnie przedsiębiorstwa.
Mikro przedsiębiorcy zostaną objęci tym obowiązkiem od 1 stycznia 2018 r.
W odniesieniu do pozostałych struktur, tj. JPK dla ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągów bankowych (JPK_WB), magazynów (JPK_MAG), faktur VAT (JPK_FA), podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz ewidencji przychodów (JPK_EWP) organy podatkowe mogą żądać ich przekazania przez podatników począwszy od:
- 1 lipca 2016 r. – duże przedsiębiorstwa,
- 1 lipca 2018 r. – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Wątpliwości przedsiębiorców...
W toku konsultacji społecznych poświęconych zakresowi raportowania w formacie JPK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta