Nadpłacony podatek od nieruchomości jest przychodem
Zwrócone, umorzone lub zaniechane podatki i opłaty nie stanowią przychodu. Jest jednak pewien wyjątek. Gdy daniny została zaliczona do firmowych kosztów, a następnie uznana za nadpłaconą, staje się przychodem do opodatkowania.
Z końcem 2016 roku wielu podatników postanowiło przeanalizować swoje rozliczenia związane z podatkiem od nieruchomości. To słuszna decyzja. Oszczędności wynikające z takiej analizy mogą być bowiem spore. Gdy jednym z efektów takiego audytu było ustalenie, że podatek od nieruchomości był płacony w zbyt wysokiej kwocie, u takiego przedsiębiorcy powstała nadpłata. Powstaje więc pytanie, czy jest ona przychodem do opodatkowania.
Najpierw korekta deklaracji...
Aby odpowiedzieć na to pytanie załóżmy, że przedsiębiorca (podatnik CIT) złożył do organu podatkowego (w przypadku podatku od nieruchomości jest to prezydent, burmistrz lub wójt jednostki samorządu terytorialnego) korektę deklaracji na podatek od nieruchomości za lata 2011-2016 wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Zapłacony podatek od nieruchomości podatnik rozpoznaje dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych jako koszt uzyskania przychodów.
...potem decyzja organu
Następnie organ samorządowy wydał decyzje stwierdzające nadpłatę w podatku od nieruchomości z tytułu wnioskowanych kwot. Jednocześnie spółka złożyła wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta