Brak rejestracji nie przekreśla prawa do preferencji w VAT
W przypadku niespełnienia warunków formalnych przez nabywcę dostawca może zastosować zwolnienie z podatku (stawkę zero proc.), jeżeli spełnione są przesłanki materialne dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 9 lutego 2017 r. (C-21/16).
Przepisy ustawy o VAT wymieniają przesłanki opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) według stawki podatku zero proc. Jednym z nich jest warunek wynikający wprost z art. 42 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wymagający, aby podatnik zrealizował dostawę na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej (numer VAT UE).
W praktyce podmioty mogą sprawdzić status nabywcy na oficjalnej stronie systemu VIES lub za pośrednictwem Biura Wymiany Informacji o VAT. Pojawia się pytanie, jak postąpić, gdy w bazie VIES nie ma numeru VAT UE nabywcy. Czy taka okoliczność definitywnie pozbawia podatnika prawa do zastosowania stawki zero proc. w VAT?
Z Portugalii do Hiszpanii
Zagadnienie to stało się niedawno przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie Euro Tyre BV – Sucursal em Portugal przeciwko Autoridade Tributária e Aduaneira (wyrok z 9 lutego 2017 r., C-21/16). Portugalskie przepisy, podobnie jak polskie, w celu zastosowania zwolnienia z VAT transakcji WDT wymagają, aby nabywca w momencie przeprowadzania WDT był zarejestrowany do celów transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta