Banki nie odpuszczają w sprawie dywidend
BZ WBK wbrew wcześniejszym zaleceniom nadzoru chce w tym roku podzielić się zyskiem.
maciej rudke
Ten rok dla akcjonariuszy banków w Polsce będzie trzecim z rzędu słabym pod względem dywidend. Powodem są umocnienie franka szwajcarskiego w 2015 r., dodatkowe bufory kapitałowe nałożone na banki i wzrost wymaganych wskaźników wypłacalności.
Otwarta furtka?
Kiedy Komisja Nadzoru Finansowego w grudniu 2016 r. przedstawiła nowe, bardziej rygorystyczne wymagania dla banków chcących wypłacać dywidendy, wydawało się, że sprawa jest jasna. Z zaleceń tych i opublikowanych parę tygodni później bilansów banków wprost wynikało, że zdolne do wypłaty z zysku za 2016 r. są tylko Pekao i Handlowy.
Jednak inne banki nie odpuszczają. Bank Zachodni WBK próbuje mimo wszystko wypłacić dywidendę (wcześniej, choć w inny sposób, walczył o to także PKO BP). Zarząd tego trzeciego co do wielkości banku w Polsce rekomenduje wypłatę 536 mln zł pochodzących z niepodzielonego zysku z lat 2014–2015, co dałoby 5,4 zł na akcję i stopę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta