Czynności czysto techniczne to nie usługa finansowa
Jedynie czynności zmieniające sytuację prawną lub finansową beneficjenta usługi spełniają warunki upoważniające do zastosowania zwolnienia od podatku wymienionego w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Są one elementem usługi finansowej oraz mają odrębny od tej usługi charakter.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2017 r. (I FSK 1002/15).
W celu prawidłowego rozliczania transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem kart płatniczych bank korzysta z usług wyspecjalizowanych podmiotów umożliwiających przeprowadzenie rozliczeń finansowych. Usługi świadczone na rzecz banku umożliwiają przetwarzanie transakcji, przeprowadzanie autoryzacji oraz rozliczanie finansowe transakcji wykonywanych przy pomocy kart pomiędzy poszczególnymi grupami podmiotów uczestniczących w danej transakcji oraz obsługę tych czynności. W zależności od potrzeb banku, usługodawcy mogą wykonywać w ramach świadczonej przez siebie usługi również inne czynności dotyczące transakcji przeprowadzanych przez klientów banku, umożliwiające prawidłowe przetwarzanie, autoryzację i rozliczanie transakcji. Do takich dodatkowych czynności, które mogą być świadczone, należą przykładowo: sporządzanie raportów rozliczeniowych, przesyłanie plików z danymi o operacjach finansowych oraz transmisja plików. Z tytułu nabycia tych usług bank jest zobligowany do rozpoznania importu usług i rozliczenia VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT. Bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta